Historia Kościoła Niemcza

Kościół (budowla)

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Piława Górna diecezji świdnickiej.

Obecna świątynia znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego kościoła i została zbudowana w stylu neoromańskim w latach 1864-1865. Wnętrze salowe kościoła jest nakryte stropem belkowym. Do wyposażenia wnętrza świątyni należą drewniane empory, trzy barokowe ołtarze z XVIII wieku i ambona. Pozostałe ołtarze i neogotycka chrzcielnica powstały w II połowie XIX wieku. W latach 1530-1945 świątynia należała do protestantów. Od 1947 roku jest to katolicki kościół parafialny. W latach 1969-1975 zostało zainstalowane elektryczne ogrzewanie, został zamontowany dzwon, wyremontowano 24- głosowe organy, została założona nowa posadzka oraz wymalowano wnętrze. Wymiary świątyni to: długość – 40 metrów, szerokość – 20 metrów wysokość wieży – 60 metrów.

Źródło: Wikipedia

Kościół cmentarny św. Wojciecha

Jedna z legend mówi, że kościół założył sam św. Wojciech, inna, że powstał w miejscu zatrzymania się orszaku wiozącego z Gniezna do Pragi szczątki męczennika w 1039 r. Wykopaliska potwierdzają, że obecny kościół powstał na fundamentach innego, również murowanego, powstałego ok. XI w. Pierwsze wiarygodne wzmianki i kościele pochodzą z 1244 r. Nadano tu wówczas przywilej do budowy katedry wrocławskiej. Świątynia znajdowała się wówczas poza murami miasta. Zniszczona została podczas bitwy pomiędzy wojskami wrocławskimi a husytami.

Nowy kościół powstał w jej miejscu w 1612 r. i pełnił funkcję kaplicy cmentarnej. Często przechodził z rąk do rąk: należał to do katolików, to do protestantów. W 1769 r. został przebudowany, odnowiono wówczas również ołtarz. Kolejnego remontu dokonano w 1888 r. i z tego okresu pochodzi drewniana sygnaturka oraz wykończone glazurowaną cegłą obramienia okienne. Po II wojnie światowej świątynia znajdowała się pod zarządem gminy. W tym czasie budynek został zrujnowany. W 2000 r., przejęty przez parafię od Urzędu Miasta i Gminy w Niemczy, jest obecnie w remoncie.

Źródło: Schematyzm diecezji świdnickiej (2019)

Proboszczowie po 1945 r.

• 2007 – aktualnie – ks. Tadeusz Pita