Relacja z zakończenia „XII Letniego Festiwalu Kultury POLONIA CANTANS 2022” w naszym Kościele

W dniu 7 sierpnia 2022 r. w kościele parafialnym w Niemczy odbył się wspaniały koncert, który wieńczył dzieło „XII Letniego Festiwalu Kultury POLONIA CANTANS 2022”.

Festiwal trwał od 31.07. do 7.08.2022 r. i rozpoczął się we Wrocławiu a organizatorem koncertów jest Fundacja POLSKIE GNIAZDO mająca siedzibę we Wrocławiu a także w Niemczy. Projekt tegorocznego Festiwalu powstał we współpracy Prezesa Jerzego Ziomka z panem Janem Stalony-Dobrzańskim, pod patronatem Prezesa Związku Szlachty Rzeczypospolitej – Daniela Potockiego. Po Mszy Św. dziękczynnej – Zespół „KLAVIDUO” w składzie: Jerzy Wardęski i Magdalena Bąk wykonali kilka polonezów, których twórcą jest wielki kompozytor XIX w. Józef Elsner – nauczyciel Fryderyka Chopina.

Atrakcją koncertu było nie tylko wspaniałe wykonanie polonezów przez młodych artystów (w duecie) ale to, że wybrzmiały one na instrumencie muzycznym klawesynie, a to bardzo rzadko można usłyszeć.

W krótkich przerwach zabierali głos panowie Daniel Potocki i Jan Stalony-Dobrzański oraz Jerzy Ziomek przybliżając szereg ciekawostek z życia kompozytora oraz instytucji przez nich reprezentowanych.

Na bis artyści zagrali poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, lecz było to tylko pożegnanie do czasu „XIII Letniego Festiwalu Kultury POLONIA CANTANS w 2023 r.”

Uczestnikiem koncertu była też 92-letnia pani Myślicka mieszkanka Piławy Dolnej, która przedstawiła dwa napisane przez siebie wiersze.

Na zakończenie koncertu uczestnicy odśpiewali Apel Jasnogórski.

Wielka szkoda, że tylko „garstka” Niemczan wysłuchała tego koncertu.

Zdjęcia: Leonard Kruczek.